Že je dobře připravená káva lahodný a povzbuzující nápoj, víme všichni. Stále více vědeckých studií ale upozorňuje, že pokud se káva pije v rozumném množství, má navíc řadu prospěšných účinků na naše zdraví.

A to je pro všechny milovníky kávy určitě dobrá zpráva. V jakých oblastech nás tedy naše záliba v kvalitní kávě chrání?

Srdeční onemocnění

Když do těla přijímáme rozumné množství kofeinu, má to blahodárný vliv na funkčnost našich buněk. A to znamená jediné – nižší riziko srdečních onemocnění. Některé studie dokonce uvádějí, že pravidelným pitím kávy můžeme snížit riziko kardiovaskulární choroby skoro o 20 procent!

Nemoci jater

Všichni víme, že nadměrné pití alkoholu bývá nebezpečné pro játra. Holdování přemíře alkoholu tedy rozhodně nemůžeme doporučit, ale pokud si při různých příležitostech rádi zavdáte, pití kávy může nebezpečí pro vaše játra o něco zmenšit. Káva totiž působí proti vzniku cirhózy jater.

Mozek a kognitivní schopnosti

A to možná nejlepší na konec: Káva do určité míry omezuje postupnou ztrátu myšlenkových schopností, která může přicházet s věkem. Může dokonce snížit riziko Alzheimerovy choroby a demence. S nadsázkou tak můžeme říct, že díky kávě budeme nejen zdravější, ale i chytřejší. 😊

Přestože si tedy lidé připíjejí na zdraví zpravidla alkoholem, ve skutečnosti by bylo mnohem příhodnější doprovázet tímto přáním popíjení kávy. Tak tedy: „Na zdraví!“